Tomasz Zienkiewicz

7 porad jak robić lepsze zdjęcia

Robienie zdjęć to pasjonująca przygoda. Możesz uchwycić ciekawy moment, zainspirować innych tym, co robisz albo uwiecznić miejsce, które Cię urzekło. Możesz też pokazać pyszne danie, które zjadłeś lub podarować komuś portret, na którym naprawdę się sobie spodoba. A co, jeśli zdjęcia, które robisz, nie są takie jakie chcesz? Spokojnie, w dosyć prosty poprawisz swoje ujęcia tak, by przykuwały uwagę. Poniżej kilka porad, które Ci w tym pomogą.

1. Zdecyduj o czym jest twoje zdjęcie zanim je zrobisz

Najważniejszy jest sam pomysł na zdjęcie. Zastanów się o czym chcesz zrobić zdjęcie. I równie ważna rzecz: pomyśl, o czym Twoje zdjęcie na pewno ma nie być. Less is more.
Najlepiej by Twoja fotografia skupiała uwagę na najważniejszej rzeczy. W portrecie będzie to Twoja modelka czy model, a nie mistrzowie drugiego planu - zaparkowany w tle samochód czy wystający z głowy słup ze znakiem „STOP”.

2. Poszukaj dobrego kadru

Wyrzuć poza kadr wszystko, co nie jest częścią zdjęcia. Trochę się nachodzisz, ale dzięki temu zdjęcie będzie znacznie lepsze. Gdy fotografujesz piękny zachód słońca, to niekoniecznie przyda się plażowy śmietnik na bliższym planie. Przy fotografii Twojego talerza zadbaj, by w kadr nie wchodził np. kawałek portfela.
Znalezienie dobrego ujęcia wymaga kilku pstryknięć i trochę czasu - ale efekty Ci to wynagrodzą. Zrób kadry z różnych kątów - z daleka i z bliska. Zobacz, czy lepiej wyjdzie gdy Twój obiekt będzie w centrum fotografii, czy może w 1/3. Jeśli fotografujesz osoby, to zrób im parę zdjęć - by mogli wybrać to, na którym się sobie bardziej podobają.
Pomyśl też gdzie chcesz wykorzystać swoje zdjęcie i zaplanuj to - jeżeli chcesz zdjęcie wrzucić do swego artykułu czy na bloga, to będziesz potrzebować trochę miejsca na tekst i grafikę. Zastanów się, czy bardziej potrzebujesz go w pionie, czy w poziomie. Najlepiej - zrób kilka opcji, byś miał z czego wybierać.

3. Zwróć uwagę na światło

Światło to kluczowy element zdjęcia: słońce inaczej maluje o godzinie 12, a inaczej przez chmury. Dostaniesz inne kolory w deszczowy dzień i inne o złotej godzinie, gdy słońce już zachodzi. Światło w pomieszczeniach też jest różne: np. przy fotografii jedzenia w restauracji lepszym światłem jest światło naturalne z okna, a nie punktowe z lampy nad talerzem o nieprzyjemnym, żółto-zielonkawym zabarwieniu. Przy zdjęciu portretowym twarze nie wyglądają korzystnie jeżeli mają przepalone plamy słońca na nosie i ciemne wory pod oczami, czyli typowe cechy zdjęcia robionego o 12:00. Znajdź wtedy cień i tam zrób zdjęcie.
Jeżeli możesz, to przyjdź w to samo miejsce o różnych porach dnia - zobaczysz jak dużą różnicę robi kąt padania słońca. Przy fotografii architektury - lepsze będą godziny poranne lub popołudniowe. No i zachęcam Cię do łowów fotograficznych podczas złotej godziny, czyli przed zachodem słońca.

4. Wyostrz na tym, co najważniejsze

Gdy robisz zdjęcie to postaraj się skupić uwagę odbiorców na tym co chcesz pokazać. Pomoże Ci w tym ostrość selektywna i głębia ostrości: nie staraj się ostrzyć wszystkiego, a tylko to, co ważne w zdjęciu. Przy portrecie najważniejsze są oczy, więc ostrz na oku. W fotografii kulinarnej, więcej apetytu narobisz, jeśli głębia kadru będzie rozmyta.
Wyłącz pełną automatykę ostrzenia (aparat sam zgaduje co będzie ostre lub stara się ostrzyć wszystko) - i zacznij wybierać świadomie, co jest punktem ostrości.

5. Wykorzystaj możliwości swojego aparatu

Poznaj dostępne tryby. Inżynierowie włożyli dużo wysiłku, aby ułatwić Ci życie. Tryb portret rozmyje tło, tryb zdjęć nocnych pomoże Ci dobrze naświetlić scenę, gdy jest już ciemno. Korzystaj z tego.
Naucz się też używać kompensacji ekspozycji – praktycznie każdy smartfon posiada tę funkcję. Gdy to, co fotografujesz jest ciemne, ustaw minus [-], gdy jasne: ustaw plus [+] i określ odpowiednią wartość tak, by pomóc aparatowi.

6. Aparat to nie wszystko. Popraw zdjęcie w retuszu

Aparat to nie Twoje myśli. Inaczej „patrzy” i rejestruje. Dlatego tak często to, co widzisz „oczami”, a to, co uchwyci aparat, zupełnie do siebie nie pasuje. Poza polepszaniem warsztatu zdjęciowego wykorzystaj też retusz. W smartfonie masz do wyboru kilka aplikacji - sam najbardziej lubię Snapseed, ale jest też Lightroom mobile czy VSCO. Na komputerze: Lightroom lub proste programy online.

Co poprawiać? Ja z reguły zmieniam kontrast, poprawiam trochę nasycenie kolorów, czasami przerobię zdjęcie na czarnobiałe (to działa w architekturze, portrecie, czasami street foto). I poprawiam to, czego nie zauważyłem lub nie mogłem poprawić podczas robienia zdjęcia: np. przekrzywiony kadr. Usuwam też rzeczy niepotrzebne (dzięki narzędziu łatki/leczenia).

7. TRENUJ, CZYLI RÓB DUŻO ZDJĘĆ

I na koniec - najlepszym sposobem na robienie lepszych zdjęć jest… po prostu robienie ich i oglądanie wielu innych. Im więcej robisz zdjęć świadomie, tym bardziej wytrenujesz oko i poznasz swój aparat. Więc pstrykaj na potęgę, ale za każdym razem myśl, co można zrobić lepiej.

I pochwal się tym co sfotografowałeś. Najlepiej na grupie, która Cię wesprze i doradzi.

Udanego strzelania :)

pozdrawiam Cię serdecznie
Tomasz Zienkiewicz

Ultrabook, Celeron, Celeron Inside, Core Inside, Intel, logo Intel, Intel Atom, Intel Atom Inside, Intel Core, Intel Inside, logo Intel Inside, Intel vPro, Itanium, Itanium Inside, Pentium, Pentium Inside, vPro Inside, Xeon, Xeon Phi i Xeon Inside są znakami towarowymi firmy Intel Corporation lub jej podmiotów zależnych w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach.