Mateusz Suda

3 sposoby na kolaż!

W moich pracach zazwyczaj kolaż łączę z materią w postaci rozlanej farby bądź z zaprojektowanymi przeze mnie elementami graficznymi. Żyjemy w czasach, gdzie technologia pomaga nam w procesie twórczym. W tym poradniku postaram się pokazać 3 sposoby na to, by w łatwy sposób zaprojektować oryginalny kolaż przy użyciu rożnych mediów.

1. Kolaż cyfrowy

Do tego projektu potrzebujecie: Program graficzny, skaner.

Ten sposób jest dość podobny do metody manualnej, jednak tutaj nie ubrudzisz się i masz możliwość szybkiej korekty. Ten sposób jest idealny w momencie, kiedy masz zlecenie na projekt, a czas jest dość ograniczony.

By stworzyć kolaż można skorzystać z gotowych plików, które są udostępniane do projektów artystycznych (Devianart, Pinterest). Można także skorzystać z bazy zdjęć, gdzie mamy możliwość zakupu takich prac. Zachęcam do szukania inspiracji w starych magazynach, książkach, a następnie zeskanowania wybranego motywu.

Kiedy zakończymy research zaczynamy pracę nad projektem. Ważna jest zarówno kompozycja, jak i temat. Nie ograniczaj się i eksperymentuj! W zależności od stopnia Twojego zaawansowania, możesz znaleźć darmowe programy graficzne jak np. GIMP bądź pracować na Photoshopie.

 • Zeskanuj swoje materiały lub zrób im zdjęcie - jeżeli używasz skanera to nie zapomnij położyć białej kartki jako tło. Pomoże Ci to w obróbce materiału w programie i rozproszy światło w czasie skanowania.
 • Zaimportuj pliki. Polecam pracę na tiff-ach
 • Skanuj pliki w rozdzielczości 300 dpi minimum - jeżeli będziesz zadowolony z efektu jaki uzyskasz, będziesz później mógł wydrukować pracę w większym formacie. Zaufaj mi, kolaż w większym formacie daje jeszcze lepsze przeżycia.
 • W tym momencie możesz popisać się wyobraźnią, zmieniać tekstury i kolory swojego kolażu albo zeskanowanych materiałów, wycinać je i układać jak tylko chcesz.

2. Kolaż za pomocą telefonu

Do tego projektu potrzebujecie: Smartfon, aplikacje.

W dzisiejszych czasach każdy z nas ma telefon, który umożliwia nam zrobienie kolażu. Potrzebny Ci więc będzie smartfon, specjalne aplikacje i głowa pełna pomysłów.

Na rynku jest dużo aplikacji, które zastępują skaner (np. Scannable, CamScanner). Wybieramy motyw, który wykorzystamy do projektu i skanujemy. Zastanów się teraz jak można edytować taki projekt, by nałożyć warstwy i wszystko to wyciąć? Dzisiejszy świat technologii nam to umożliwia. Osobiście korzystam z aplikacji Adobe Photoshop Mix, która jest łatwa w obsłudze.

Na rynku jest dużo aplikacji, które zastępują skaner (np. Scannable, CamScanner). Wybieramy motyw, który wykorzystamy do projektu i skanujemy. Zastanów się teraz jak można edytować taki projekt, by nałożyć warstwy i wszystko to wyciąć? Dzisiejszy świat technologii nam to umożliwia. Osobiście korzystam z aplikacji Adobe Photoshop Mix, która jest łatwa w obsłudze.

 • Kiedy robisz zdjęcia wyciętym przedmiotom bądź zdjęciom zadbaj o dobre oświetlenie. Nie musisz mieć profesjonalnego oświetlenia - wystarczy światło dzienne.
 • Najlepiej zrób zdjęcie na parapecie blisko okna, a światło rozprosz za pomocą firanki.
 • W aplikacji Adobe Photoshop znajdziesz narzędzie, przy pomocy którego możesz edytować warstwy jak na komputerze.
 • Pamiętaj by przemyśleć wcześniej koncept. Taki plan działania zaoszczędzi czas pracy w czasie edycji.

3. Kolaż manualny

Do tego projektu potrzebujecie: Papier, gazety, stare książki, przybory plastyczne.

Tutaj wracamy do korzeni artystycznych. Nie ma nic lepszego niż manualne skupienie nad projektem. Mimo iż technologia pomaga nam w życiu, czasami można zrelaksować się i poćwiczyć nasze ręce.
W tym pomaga tradycyjny kolaż, gdzie poszukiwanie materii do pracy jest nieograniczone. Możemy wykorzystać wszystko, a tym samym nadać pracy nawet trójwymiarowy kształt.

 • Pomyśl w jakim stylu chcesz stworzyć kolaż. W internecie znajdziesz mnóstwo artystów używających przeróżnych technik.
 • Wykorzystaj to, co masz w zasięgu ręki.
 • Pamiętaj o podłożu - wykorzystaj twardy brystol, deskę itp jako podstawę - tło wcale nie musi być białe.
 • Gotową pracę zaimpregnuj za pomocą werniksu.

Pamiętaj by przełamywać bariery i eksperymentować. Każdy z wymienionych kolaży daje ten sam efekt. Wymienione wyżej sposoby mają ułatwić Ci proces twórczy, ale to od Ciebie zależy jak daną metodę wykorzystasz. Pamiętaj by przełamywać bariery i eksperymentować. Włącz wyobraźnię i działaj!

Ultrabook, Celeron, Celeron Inside, Core Inside, Intel, logo Intel, Intel Atom, Intel Atom Inside, Intel Core, Intel Inside, logo Intel Inside, Intel vPro, Itanium, Itanium Inside, Pentium, Pentium Inside, vPro Inside, Xeon, Xeon Phi i Xeon Inside są znakami towarowymi firmy Intel Corporation lub jej podmiotów zależnych w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach.