Jak aktualne czasy i technologia zmieniają proces projektowania? Obserwacje Ambasadorów #CreateAsUs.

Szeroko rozumiany proces twórczy w swojej złożoności jest wystawiony na różnego rodzaju oddziaływania. Ciekawym przykładem był tegoroczny lockdown – jak ten bardzo specyficzny dla wszystkich czas wpłynął na pracę w branży kreatywnej? Zapytaliśmy o to Ambasadorów #CreateAsUs.

Konkurs #CreateAsUs podczas pandemii

Każda edycja projektu jest dla nas z jakiegoś względu wyjątkowa, ale to właśnie dwunasta odsłona powstała w najbardziej wyróżniających się warunkach. Jeszcze tuż przed startem zadaliśmy sobie pytanie: „Czy z tak kryzysowej sytuacji, jaką jest pandemia, można wyciągnąć coś pozytywnego?”. To właśnie był początek czegoś dużego, czegoś, z czym nigdy wcześniej się nie spotkaliśmy. Zadaniem uczestników było pokazanie, że tam, gdzie rodzą się ograniczenia, rodzi się także prawdziwa kreatywność. A dokładnie mieli skomentować otaczającą nas „nową rzeczywistość”, tworząc projekt naklejki na laptop w duchu idei #CreateAsUs w jednej z trzech kategorii konkursowych: FREEDOM, MULTITASKING, FUTURE. Liczba i poziom zgłoszeń przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Dlatego postanowiliśmy zapytać naszych wybitnych Ambasadorów nie tylko o to, w jaki sposób technologia zmienia proces projektowania, ale i jak otoczenie definiuje twórczość.

W wyjątkowych okolicznościach

Wielozadaniowość połączona z niezawodnością to kierunek, w którym zmierza nie tylko proces projektowy, ale i wiele aspektów naszego życia. Czy w momencie, w którym pojawia się coś nieprzewidywalnego, można tworzyć coś idealnego – w skrócie: czy istnieją idealne warunki do tworzenia? Zapytaliśmy o zdanie Michała Dziekana, Ambasadora #CreateAsUs, który miał okazję testować laptop ASUS ZenBook Pro Duo UX581:Dla mnie idealnym momentem na tworzenie to sytuacja, w której albo tworzę pracę dla siebie, bez żadnych granic i wytycznych, albo kiedy osoby, z którymi współpracuję, darzą mnie na tyle dużym zaufaniem, że mogę poczuć wolność artystyczną, która moim zdaniem jest podstawą spontaniczności i kreatywności. Idealny proces techniczny to praca na dużym tablecie typu Cintiq. Ciekawą odmianą jest praca na mobilnych urządzeniach jak Wacom Companion, ASUS ZenBook Pro Duo UX581 – daje to naprawdę fajną swobodę, jednak wszystko zależy od projektu.

Jakiś czas temu miałem mozliwość przetestować #ZenBookProDuoPL, który był do wygrania w konkursie @CreateAsUs.
Dość intrygujący kawał (2,5kg) kompa - mix laptopa do gier (rtx2060,i9, 32gb ram, 1tb ssd), desktopa (raczej musi być pod zasilaczem przy pełnym obciążeniu) sprzętu a'la cintiq (można rysować piórkiem po obu ekranach - górny ekran jakościowo to najwyższa półka) i tabletu (oba ekrany są dotykowe). Osobiście nie byłem w stanie wykorzystać nawet połowy opcji, które oferuje, ale na pewno są ludzie, którzy są w stanie ogarnąć taki kombajn.
Więcej informacji na www.asus.pl
#createasus #asus #artykultrochesponsorowany


Proces twórczy z założenia powinien być emanacją wolności i prawdziwego wyrażania siebie. Wiadomo jednak, że mają na niego wpływ różnego rodzaju ograniczenia, wymagania oraz zależności. W naszym przypadku możemy przytoczyć przykład pracy w domu. Wyjątkowy moment, w którym wszyscy się znaleźliśmy, wymagał od nas odpowiedniego przystosowania i przedefiniowania pewnych aspektów. W jaki sposób ASUS ZenBook Pro Duo UX581 wspiera twórców korzystających z niego podczas kreacji i jak istotna jest mobilność. Ponownie Michał Dziekan Ambasador #CreateAsUs: Jak dla mnie, twórca jest bardzo zależny od ograniczeń, na pewno mniej od technicznych, bo można tworzyć naprawdę w różnych warunkach, w praktycznie każdym miejscu, używając różnego medium, od mocno zaawansowanych technicznych urządzeń stacjonarnych czy mobilnych, chociażby takich jak wspomniany ASUS ZenBook Pro Duo UX581, aż po kawałek węgla, którym rysuje się po ścianie. Największe ograniczenia na twórcę nakłada środowisko, społeczeństwo i ludzie, z którymi twórca współpracuje. Tworzenie bez ograniczeń to tworzenie w takich warunkach, w których można bez presji być naturalnym i szczerym, wydaje mi się, że mało który twórca ma w dzisiejszym świecie takie warunki.

Zostałem ambasadorem. Co prawda nie w jakimś słonecznym kraju, a akcji @createasus , ale nie mniej to fajne, bo z tej okazji mogłem narysować tribute dla multitasking-zen żony, jako, że bez niej system na kwarantannie by już dawno padł. Gdyby ktoś chciał dodać coś od siebie w temacie kwarantannowego multitaskingu i przy okazji maznąć coś na konkurs to proszę bardzo! Podobnież można wygrać fiata multiplę, rocznik 2001, igła... a nie, jednak organizatorzy mówią, że fiata nie, ale zapewniają, że są inne, nie mniej atrakcyjne nagrody, najlepiej sprawdzić samemu np. na http://createasus.pl/. Ściskałbym mocno, ale wiadomo jak jest, także piątka na odległość i miłego dnia!
#createasus #createasuskonkurs #multitasking #art #illustration #quarantine #home #work


Aby złapać szerszy kontekst sytuacji, ale i inną perspektywę zapytaliśmy również Ambasadorkę #CreateAsUs – Taxi Pictures. „Czy zamknięcie może „otworzyć”?”: Myślę, że w moim wypadku na pewno. Mam więcej czasu dla siebie, na nowe przemyślenia i działania, na które pewnie wcześniej nie wpadłabym tak łatwo. Łatwiej też zobaczyć wszystko z innej perspektywy i spróbować nowych rzeczy, na które "w życiu przed pandemią" pewnie nie mielibyśmy czasu albo odwagi. Z drugiej strony więcej czasu to komfort, których innych może rozleniwić i na kreatywność wpłynąć źle. Dla niektórych zamknięcie może być błogosławieństwem, a dla innych niebezpieczeństwem.

Przy okazji robienia projektu do akcji #CreateAsUs miałam okazję przetestować laptopa #ZenBookProDuoPL, który był również do wygrania w konkursie! Okazał się być praktyczny, ma podwójny ekran co fajnie sprawdza się we wszystkich kreatywnych działaniach i na pewno będzie mi tego brakować 😎🐵 A wyniki konkursu z tego co wiem będą już wkrótce, jestem bardzo ciekawa wszystkich prac! 🌸💥 Więcej na: www.asus.pl

 

Nowa rzeczywistość, nowe możliwości

Wyjątkowe sytuacje sprzyjają tworzeniu wyjątkowych rzeczy. Kreatywność i procesy projektowania niejako „zostały wzbogacone” tym, na co nie zwracaliśmy uwagi oraz tym, co uważaliśmy za powszechnie niemożliwe do ziszczenia się np. izolacja w czasach wolności, oraz dystans społeczny. Wszyscy odkrywamy teraźniejszość na nowo. Jak podczas pandemii radziła sobie nasza kolejna Ambasadorka #CreateAsUS Ilona Myszkowska?:Na pewno pewien wpływ na moją pracę miały liczne, refleksyjne wycieczki w głąb siebie, gdy w cichości ducha swego szukałam schronienia przed sąsiadem z góry. Ten ewidentnie radził sobie z lockdownowym stresem zmieniając podłogę swego mieszkania wiertarką w wielką płaskorzeźbę. To jedyne racjonalne wyjaśnienie, bo inaczej nie mogę wytłumaczyć czemu, ktoś miałby tyle wiercić w podłodze. Poza tym jednak proporcje marudzenia do faktycznej pracy pozostały podobne, wciąż rysowałam komiksy i pisałam light novelkę. Odkryłam też w sobie dziką pasję do robienia grzybów z włóczki. Podobno rękodzieło uspakaja i jeśli faktycznie tak jest, to patrząc na moje ilości grzybów mam jakąś skrajną nerwicę.

Usiłuję rysować kalendarz, ale cały czas wychodzą mi szydełkowe ludziki z grzybów D: #thestruggleisreal #ZenBookDuoPL #asus #kalendarz2021 #mękitwórcze

Ten czas faktycznie wyzwolił naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, na które nie byłoby czasu w „normalnych czasach” – w przypadku Ilony były to grzybki z włóczki. Byliśmy jednak ciekawi szerszej perspektywy, dlatego dopytaliśmy, jak w tych warunkach wygląda jej twórczość, oraz jak ocenia wpływ technologii jako użytkowniczka ASUS ZenBook Duo UX481: Na pewno bez lagów i "mielących się" w nieskończoność aplikacji, praca jest przyjemniejsza, a nerwy mniej podziurawione. Jest też lżejszy niż mój poprzedni laptop i mogę go sobie nosić w różne dziwne miejsca, jak mnie moja artystyczna dusza gdzieś poniesie (mam przez to na myśli, że czasem mam taki burdel na biurku, że uciekam z pracą na balkon albo do kawiarni i bałagan przestaje być problemem #lifehack). Mały ekran też bywa przydatny jako ściąga ze strojów bohaterów czy notatki do planu zdarzeń w powieści albo trzymam tam referencje do rysunków czy jakiegoś excela. Ogólnie - dobrobyt :D

Tymczasem tuż przed korona-apokalipsą załapałam się na współpracę z Asus 😃 i do testów taki oto laptop UX481 dostałam. To jest takie stworzenie, które ma dwa ekrany 😮 I touchpad po prawej stronie klawiatury.
"Po co laptopowi dwa ekrany? "- spytasz jeśli jesteś podejrzliwą bułą. No więc póki co odkryłam, że na górnym ekranie można pracować, a na tym dolnym patrzeć jaki jest progress w wiezieniu mojej pizzy na przykład. Albo film jakiś oglądam, a na małym dotykowo sobie mogę 2048 ustawiać. Albo pisać na jednym, a mieć jakieś notatki na drugim - spoko do pisania na mieście, jeśli ktoś lubi takie rzeczy (na chwilę obecną to co najwyżej na balkonie, eh :l). Do tego dolnego ekranu jest też piórko, ale jeszcze się nim za bardzo nie bawiłam. Tak więc laptop pomaga nie wychodzić z domu, tzn. nie wychodzić jeszcze bardziej, niż zwykle. Technicznie też jest fajny, bo ma procesor Intel Core i7, niedorzecznie dużo RAMu i zacny procesor, który lubi szypko 😉.
Fajny taki promień dobrobytu w tych smętnych czasach ;v;
#ZenBookDuoPL #asus
więcej o UX481 na stronie www.asus.com


 

Postaw kropkę nad i

Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś i jakie masz doświadczenie, warto przypomnieć sobie pewne podstawy, bo zawsze można coś poprawić. Zapytaliśmy tym razem innego ambasadora akcji #CreateAsUs, Pawła Jarońskiego czy ma jakieś rady dla początkujących, ale i tych, którzy chcą sobie przypomnieć to i owo:Myślę, że bardzo istotna jest konsekwencja w działaniu np. publikowanie swoich treści. Nawet jeśli na początku nie osiągamy takiego zasięgu, o jakim marzymy, to nie należy na to zwracać specjalnej uwagi, tylko wierzyć i być upartym. Warto się też pchać ze swoimi pracami, gdzie się da. Jest dużo fanpage'y na Facebooku agregujących treści, które chętnie skorzystają z contentu. Oczywiście z zastrzeżeniem, że nas odpowiednio oznaczają.

Cześć, radośni ludzie! Wystartowała kolejna edycja #CreateAsUs i kolejny raz jestem ambasadorem konkursu. Do zrobienia jest rysunek digitalowy dotyczący jednej z trzech kategorii. Ja zrobiłem pracę w kategorii FREEDOM. Bo mogłem. Wszystko mogłem, nic nie musiałem. Do zgarnięcia jest m.in. ZenBook Pro Duo, a także hajs. Jest majówka, więc macie czas. No chyba że macie jakieś lepsze plany na majówkę, ale umówmy się. Siadajcie, rysujcie, wysyłajcie! www.createasus.pl

Początki mogą być trudne, ale odpowiednie wsparcie, wiara w to, że się uda i realne działanie po pewnym czasie powinno przynieść zamierzony cel. Niezależnie od tego, gdzie jesteś i czego pragniesz – działaj. Przy okazji warto wspomnieć o multitaskingu. Również z tym zwróciliśmy się do Pawła Jarońskiego – czym dla niego jest ww. wielozadaniowość i jak to wygląda w praktyce: Na początku pewnie nie mamy kapitału, żeby zatrudniać pracowników, czy zlecać wykonywanie pewnych zadań. A nawet jeśli byśmy mieli, to nie mamy doświadczenia, które by pozwoliło rozsądnie te pieniądze wydać. Musimy zjeść trochę zębów na takiej codziennym ogarnianiu pracy, żeby potem wiedzieć, jakie obszary możemy oddać, ja kontrolować pracę itd. Przecież wszystkiego można się nauczyć!

A na zdjęciu, proszę Państwa, widzimy mnie i #ZenBookProDuoPL, który można wygrać w konkursie, o którym Wam mówiłem. Prace możecie zgłaszać jeszcze do 24 maja na http://createasus.pl/. Z ZenBookiem widzę się już drugi raz, w zeszłym roku testowałem inny egzemplarz. Sprzęt jest pierońsko szybki, więc jeśli możecie go wygrać, to zdecydowanie spróbujcie.
Więcej informacji na www.asus.pl


 

Dom, czyli nowe biuro

Proces twórczy to zbiór wielu elementów, począwszy od inspiracji, zbierania pomysłu, aż po realizację. Gdzie w tym wszystkim jest technologia? W momencie, gdy więcej czasu spędzamy w domu, zauważamy, jak istotną rolę odgrywa sprzęt dopasowany do potrzeb i miejsca, w którym się znajdujesz. W wyjątkowych sytuacjach stając się niejako oknem na świat, ale i przyjacielem. Jak to wygląda w praktyce, zapytaliśmy kolejnego Ambasadora #CreateAsUs – Karola Banacha: Technologia jest nierozłącznym elementem naszego życia. Z biegiem lat ludzkość idzie tylko do przodu, rozwijając nowe projekty, mamy coraz śmielsze pomysły. Do tego wszystkiego potrzebujemy coraz to nowszych, doskonalszych systemów do spełniania wizjonerskich idei. Projektowanie bez technologii, moim zdaniem, nie ma najmniejszego sensu – należy wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, które oferuje nam świat nauki i techniki. Dzięki temu możemy odnaleźć najlepsze rozwiązania bieżących problemów.

Zostało jeszcze trochę czasu by nadesłać pracę na konkurs #CreateAsUs. 💫
Miałem przyjemność przetestować laptop ⚡️ #ZenBookProDuoPL ⚡️, który można wygrać w konkursie. Mówiąc krótko, jest to świetne narzędzie dla twórcy digitalowego i z pewnością zatrzymałbym sobie ten sprzęt do pracy nad kolejnymi projektami ✨🙌
Zatem rysujcie i wysyłajcie swoje prace, bo naprawdę warto! 👌
Więcej informacji na www.asus.pl
@createasus ASUS


Bezdyskusyjnie technologia zmienia proces twórczy, ale w jaki sposób aktualna sytuacja odciśnie swoje piętno w różnych dziedzinach życia? Prawdopodobnie zmieni się podejście do pracy zdalnej, dla wielu było to nie do pomyślenia, jednak postawieni przed faktem dokonanym jako społeczeństwo poradziliśmy sobie z tym całkiem nieźle. I tym razem podpytaliśmy o opinię Karola Banacha, jak myśli co czeka nas w przyszłości oraz jakie miejsce będzie w niej zajmować technologia: Nie jestem na bieżąco z najnowszymi technologiami, aczkolwiek myślę, że projektowanie w wirtualnej rzeczywistości ma potencjał i być może to jest ścieżka, którą projektanci powinni podążać. Świat wirtualny, wirtualna rzeczywistość - to wszystko w mojej opinii napędza teraz nowe media i być może za kilka lat będziemy nosić okulary, które rozszerzają widziana rzeczywistość i dają całą masę nowych rozwiązań i przeżyć dla użytkownika.

Podsumowującwspólnie przeszliśmy cały proces twórczy, bo tak można nazwać naszą drogę. Zastanowiliśmy się, w jaki sposób odnaleźć się w nowej rzeczywistości, następnie odnieśliśmy się do obecności technologii w procesie, a skończyliśmy na wielozadaniowości. Twórco, niezależnie na jakim etapie jesteś, nie bój się prosić o wsparcie i korzystaj z kompleksowych rozwiązań.

Twórz świat po swojemu!

Więcej o laptopie ASUS ZenBook Pro Duo na stronie www.asus.pl